Kategórie

Kúpeľňa, z ktorej nebudete chcieť odísť

0.00

Nórske inšpirácie


SolidstavNezvyčajné kúpeľňové zvyklosti v Nórsku. Blogerka L-Jay je Austrálčanka, ktorá sa zaľúbila do Nóra Moose. Odišla s ním za polárny kruh a prevrátila celý svoj život na ruby. V Nórsku žijú manželia s dvoma malými deťmi a na svojom blogu My little Norway opisuje L-Jay všetko to, čo ju prekvapilo a čo si v novom domove obľúbila.

A jednou z nezvyčajných vecí je napríklad usporiadanie kúpeľní. Veľa Nórov má pomerne malé bytíky či domy a kúpeľňu v nich ledva zmestí. Preto býva neštandardne umiestnená hoci aj v prostriedku domu a celkom bez okien.

Vaňu Nóri väčšinou nemajú a sprcha je z úsporných dôvodov iba tak zavesená na jednej zo stien, niekedy rovno vedľa záchodovej misy. Žiadne sklenené zásteny, ani vanička na zachytenie vody. Iba odtok v podlahe a hrubá vrstva vinylu, aby izolovala podlahové kúrenie. Ako hovorí L-Jay, nie je ľahké udržiavať takúto kúpeľňu v suchu. Niektoré sofistikovanejšie domácnosti si preto pomáhajú posuvnými sklenenými zástenami. Normálne splývajú so stenou a iba na sprchovanie sa roztiahnu, by sa zabránilo striekaniu vody po celej kúpeľni. Ochránia sa tak elektrické spotrebiče ako aj sušiacu sa bielizeň. V Nórsku sa vraj hlavne v zimnom období suší bielizeň v kúpeľni, nakoľko vonku je veľa vlhkosti.

Ak už aj nájdete niekde riadny sprchový kút, určite v ňom nebude voda striekať zo zhora nadol, ako je to inde zvykom. Vyzerajú ako tajomné mučiarne s množstvom gombíkov a kovovej armatúry, ale vedia aspoň poriadne premasírovať. Veľkou výzvou zostávajú šikmé stropy, tak časté v krajine so šikmými strechami. A to si vyžaduje skutočne odvážne a netradičné riešenia kúpeľní a sprchových kútov. Všetko sa nakoniec zmestí, len si musíte dať pozor na hlavu alebo sa sprchovať v predklone.

Ak už majú domáci páni skutočne veľkú kúpeľňu s vaňou, nešetria na nej! Nóri majú vodu zadarmo a preto neriešia, koľko bude stať takáto veľkorysá kúpeľ. A či už je kúpeľňa malá a či nie, nesmie v nej chýbať práčka so sušičkou či dokonca sauna.

Vyrobcovia