Kategórie

Kúpeľňa, z ktorej nebudete chcieť odísť

0.00

Ako naplánovať kúpeľňu


Ako naplánovať kúpeľňu

Hneď od začiatku by sa Váš prvotný dizajn/redizajn kúpeľne mal zamerať na čo najlepšie využitie priestoru, ktorý je k dispozícii. Zväčša je kúpeľňa jeden z tých najmenších priestorov, a preto treba rozumne využiť celú miestnosť. Rozhodnite sa, či chcete meniť steny, typ obkladov, poprípade omietky, či budete niečo upínať na steny ( nábytok, zrkadlá, ventilátor) meniť povrch podlahy alebo renovovať, či pridať vykurovanie a vetranie. Až potom si môžete vypracovať projekt a harmonogram prác. Ak vymieňate celú kúpeľňu, nezabudnite do harmonogramu zahrnúť odstránenie všetkých starých súčastí a natiahnutie novej inštalácie.

 

Solidstav


Pozor na rozvody

Elektrina
Voda je dobrý vodič elektrickej energie, takže zvyšuje úroveň rizika zdravia. Existujú prísne predpisy týkajúce sa toho, kde a ako nainštalujete elektrické zariadenia v kúpeľniach. Pozor na kovové rúry, tie tiež vedú elektrickú energiu, takže by mali byť uzemnené.
Odpad
Zmena alebo zariaďovanie novej kúpeľne môže zahŕňať vytvorenie nového pripojenia k hlavnému prívodu vody alebo odtoku. Ak potrebujete zistiť spôsob pripájania, obráťte sa na miestny úrad.


Typy kúpeľní

Väčšina domácností má aspoň jednu úplnú kúpeľňu so záchodom, umývadlom a vaňou(sprchovým kútom)poprípade oddelený záchod od kúpelne. Extra nadstavby sú vaňa plus zvlášť sprchový kút, bidet v záchode, alebo zvlášť, pisoár, poprípade úmývadlo navyše, ak je v domácnosti viac členov.

Kúpeľne na mieru
Rovnako ako štandardná kúpeľňa, kúpeľňa na mieru má kompletné vybavenie. Rozdiel je v tom, že konečný dizajn má prispôsobené vstavané skrinky a plochy okolo používaného vybavenia. Dokážete schovať práčku a vytvoriť okolo nej odkladací priestor, navrhnúť policu nad vaňu, aby ste vytvorili ďalší odkladací priestor. Ak uvažujete o tomto type kúpeľne, výrobca alebo profesionálny návrhár kúpeľní vám môže pomôcť naplánovať rozloženie.

Prepojené kúpeľne so spálňou
Treba rátať, že vzhľadom na blízkosť spálne môže byť problémom hluk z ventilátora či splachovania.

Takzvané mokré kúpeľne
Sú to kúpeľne, ktoré disponujú sprchou bez krytu, poprípade aj bez vaničky - voda preteká cez odtok v podlahe. Celá miestnosť musí byť úplne nepriepustná a zaizolovaná proti vlhkosti.

 

Solidstav

Na čo myslieť

- Dokonca aj v prípade výmeny rozvodov v rovnakej polohe skontrolujte, či nie je potrebné predĺžiť alebo inak upraviť napájacie a odpadové potrubia, či elektrické vedenie.
- Nová podlaha zvýši výšku podlahy, čo môže ovplyvniť pozície potrubia. Flexibilné spojovacie potrubia sú prispôsobené na tieto zmeny. Zmena výšky podlahy môže ovplyvniť zatváranie dverí!
- Vždy skontrolujte rozmery nového príslušenstva; nepredpokladajte, že sú rovnaké ako staré. Veľkosti sa môžu meniť, aj keď vyzerajú podobne.
- Zvážte zlepšenie vetrania a odvlhčovania inštaláciou kúpeľňového ventilátora.
- Niekedy je potrebné posilniť podlahy pod ťažšie vane. Získajte profesionálny názor u predajcu na to, čo sa vyžaduje.


Úvahy o priestore

Všetky kúpeľňové doplnky a zariadenia vyžadujú určitý priestor okolo seba. Iba vtedy sa docieli komfortné používanie. Napríklad vaňa musí byť "vyberateľná" inak strácate záruku. Takisto myslite na priestor pre otváranie dvierok na skrinkách. V kúpeľni si nájde uplatnenie odpadkový kôš menšej veľkosti, máte ho kam položiť? Uistite sa, že zrkadlá a skrinky sú umiestnené tak, aby vyhovovali výške všetkých používateľov, ak je to možné. Ak máte deti, možete naplánovať jednu uzamykateľnú skrinku napríklad, pre lieky, žiletky, chémiu.

 

Solidstav

Poradie prác:

- Pred začiatkom prác treba v byte všetko pozakrývať. Pri rekonštrukčných prácach vzniká vysoká prašnosť, čo by mohlo niektoré Vaše veci znehodnotiť.

- Treba brať v úvahu nočný kľud, keďže budete robiť určitý hluk. Rátajte s časom od 8ej rána do 19ej hodiny večer.

- Dajte susedom vedieť, že prerábate a vylepte oznam do spoločných priestorov, kde im oznámite od ktorej do ktorej a ako dlho. A poďakujte sa im za trpezlivosť.

Postup rekonštrukčných prác:

1.Zahájenie prác, búracie práce
Tieto práce zahŕňajú: dovoz stavebného materiálu na začatie prác, likvidáciu starého jadra, osekanie obkladov, dlažby, demontáž starých vodovodných rozvodov. Vymurovanie hrubej stavby – jadra.
2.Montáž rozvodov
Elektroinštalácia– vysekanie drážok a natiahutie elektrických rozvodov, rozloženie vypínačov, zásuviek, svietidiel a iné.
Vodoinštalácia – vysekanie drážok, montáž nových rozvodov teplej a studenej vody a rozvod odpadu.
3.Omietnutie a vyspravenie stien pod obklad a pod jemnú omietku.
4.Obkladanie stien a kladenie dlažby. Montáž poličiek.
5.Aplikácia jemnej omietky, prípadne stierky.
6.Špárovanie dlažby, obkladov. Montovanie sanitárneho příslušenstva a doplnkov.
7.Hrubé upratovanie


 

Celková doba rekonštrukčných prác pri dodržaní všetkých technologických postupov a ak rátame s neprestajnou prácou 8h denne trvá 4 až 6 dní.

 

Solidstav

Vyrobcovia